-->

Ev Tipi lazer epilasyon cihazı nedir? İşe yarıyormu?

Twan Can 14:02

Bu yazımıza piyasada satılan ve HPL (Home Pulsed Light) olarak adlandırılan evde kullanabileceğiniz ev tipi lazer epilasyon cihazları hakkında bilgi vereceğiz. HPL (Home Pulsed Light)  lazer epilasyon aleti nedir?

HPL teknolojisi profesyonel lazer epilasyon salonlarında kullanılan cihazların daha küçük ve hafif versiyonu olup istenmeyen tüylerin evde güvenli ve etkin şekilde giderilmesini sağlamak için özellikle tasarlanmış, yeni bir ışık teknolojisidir.

HPL (Home Pulsed Light)  lazer epilasyon aleti  işe yarıyormu?

Doktorlar tarafından yapılan klinik denemelerde bazı model cihazların uzun süreli, güvenli tüy alma sonuçları verdiği kanıtlanmıştır. Bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilen bulgular Amerikan FDA kurumunca onaylanmıştır.

Ayrıca bu cihazlardan birine sahip olan bir kişi olarak şunu söylebilirim göğüs ve sırtımdaki kıllardan bu cihaz sayesinde kurtuldum. Ayrıca ablam bacaklarındaki kıllardan bu şekilde kurtultu.

Ev tipi lazer epilasyon aleti tüm kıllar için etkili bir çözümmü?

Bu sorunun cevabı hem Evet hemde Hayır. Öncelikle  cihazı hangi bölgede kullandığınız büyük önem taşıyor. Göğsümdeki ve sırtımdaki kıllardan 6 ayda kurtuldum . Her 2 haftada bir uygulama yaptığımı (ki böyle yaptım) düşünürsek en az 12 seans uyguladığımı söylebiliriz.

Buna karşın her halikarda güneş görmeyen bölgelerdeki kıllardan tamamen kurtuldum. Allahıma 1000 şükür. Kendi deneyimlerimden şunu söyleyebilirim güneş gören bölgelerde etkisi az. Boynumundaki sakallarada sırtım ve göğsümdeki kıllarla aynı zamanda HPL lazer uyguladım. Boynumdaki sakallarda azalma var ama göğsümdeki ve sırtımdaki kıllar ile aslen kıyaslanamaz. Özellike yüzünüzdeki kıllar kalınlaşmışsa gerçekten sonuçları görmeniz oldukça uzun zaman alabiliyor.

UYARI: 25 yaşında biri olarak  benim göğsümdeki ve sırtımdaki kıllar asla traş edilmemişti. Ayrıca benim doğam gereği vücudumda çıkan kıllar çok kalın değildi.

Şunu hatırlatmayıda uygun görüyorum. EV tipi HPL  lazer epilasyon cihazının başarısı kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Bende 12 seans ( 6 ay ) uygulama başka birsinde 3 aya düşebiliyor yada 6 aydan daha fazla sürebiliyor. Bunun sebebi insan vücundaki kılların 18-24 ay arası büyüme evresi olması ve kıl köklerinin kalınlığı.

Dikkat: ilk 5 seans da çok da farkedilir bir etki görmedim. Sırtımdaki ve göğsümdeki kıllar %20 - civarında bir azalma göstermişti. Buna karşın 8. uygulamadan sonra etkisi baya yükseldi. Ayrıca şu an halen %10 civarında yeni kıllar çıkıyor. Ama ben uygulamayı 2 haftadan ayda 1 ' e düşürdüm. Kıllar tamamen yok olana kadar kullanmaya devam.

Evde kullanılan lazer epilasyon cihazı her cilt rengi ve sarı kıllar için etkilimi?

Günümüzde satılan  HPL (Home Pulsed Light)  teknolojisine sahip bir çok lazer epilasyon cihazı koyu renkli ciltler, sarı ve kızıl renki kıllar dan kurtulmak için çok verimli sonuçlar vaad etmiyor. Ben beyaz bir cilde ve siyah kıllara sahip olan biri olarak cihazın verimliliği açısından en uygun guruba giriyorum.


Ev tipi lazer epilasyon aleti  hakkında yanlış bilinenler
İnternetde bir çok web sitesinde bu cihazlar hakkında doğru olmayan şeyler okuyorum. Bu yüzden sizlere bu yanlış bilgiler hakkında bu alete sahip olan bir kişi olarak bilgiler vermek istiyorum.

  • Evde lazer epilasyon aletini kullanırken her tarafa yanık kıl kokusu dağıldı?

Gerek profesyonel güzellik salonlarında gerekse ev tipi lazer epilasyon cihazınızı cildinize uygulamaya başlamadan önce kılların traş edilmesi şartdır. Traş edilmemiş cilde uygulandığında kıllar yanar ve lazer epilasyon uygulaması hiç bir etki göstermez.

  • Lazer epilasyon aleti cildimi yaktı. Pişmiş tavuğa döndüm?

Çok saçma bir çok cihazın farklı seviyelerde güç oranı bulunmakta. Öncelikle doğru ışık gücü seviyesini seçmek önemli. Ayrıca  gerek lazer epilasyona başlamadan en az 1 ay önce ilgili bölgenin güneş görmemiş olması önem taşımaktadır. Bunun haricinde uygulaması sonrası güneşe çıkmak oldukça tehlikeli. Bu yüzden lazer epilasyon uygulamayı kış girmeden önce başlamanızı tavsiye ederim.

  • 3 aydır lazer epilasyon aleti kullanıyom hiç etkisini görmedim?

Eğer güneşe çok sık maruz kalan bir bölgenizde yada sakallarınızda uyguluyarsanız etkisini görmek için en az 6 seans düzenli kullanmanız gerekli. Böyle bir durumda aleti hiç güneş görmemiş bir bölgede kullanarak denemenizi öneririm.


Sonuç:
Bu yazımda kendi kişisel deneyimlerinden yola çıkarak sizlere Ev Tipi lazer epilasyon cihazı nedir bu alet işe yarıyormu ve hangi şartlarda istenmeyen kırllardan kurtulmanıza yardımcı oluyor anlatmaya çalıştım.

Lazer epilasyon aleti kullanan herkese başarılar.